Популярне

Історія Зарваниці

Одна із легенд розповідає про Теребовлянського князя Василька, який, побувавши на прощі у Зарваниці, помолився до Чудотворної ікони і став здоровим після тяжкої недуги. На знак подяки на місці, яке зараз називають “Білий камінь”, він побудував церкву.

Інший переказ про походження назви Зарваниця стверджує, що першими поселенцями тут були ченці-серби, які прибули сюди після битви на Косовому полі 1389 p., і оселя від них отримала назву “Сербаниия”, яка згодом трансформувалася у “Зарваниця”. У документах за 1443 р. вперше згадується її власник Ян Зарваніцький, який походить з родини Копицінських (Копичинських) герба “Топач”. 

Наступними власниками поселення були шляхтичі Ходоровський, Ушинський та Вестемп. В актах за 1548 р. згадується вдова Станіслава Вестемпа Катажина. У Теребовлянських гродських актах за 1581 р. Зарваниця фігурує як містечко, що перебувало у власності братів Якуба і Матвія Вестемпів. Черговими його власниками були у 1598 р. галицький мечник Ієронім Вестемп та шляхтич Христофор Куровський. 1606 р. Христофор Куровський подарував свою частину Зарваниці Ієроніму Вестемпу, після смерті якого дідичем міста став його зять Стефан Овадовський. 

В актових документах за 1635 р. є згадка про те, що Вишнівчик і Зарваниця були оборонними містечками. Для захисту Зарваниці було викопано великий рів із висипаним високим валом, який з’єднував Стрипу, що омиває містечко з трьох боків, а також збудовано в’їздну браму. Збереглися письмові свідчення і про існування мурованого замку на присілку Полісюки. Руїни цієї споруди збереглися до наших днів. Очевидно, першим гербом міста була родинна емблема Зарваніцьких-Вестемпів “Топач”: “на червоному полі обернене праворуч чорне яструб’яче крило на золотій нозі.”

Під час турецько-татарських нападів на Україну, особливо в період 1672-1698 pp., Зарваниця була знищена, а церква і монастир спалені. Однак ікону Божої Матері вдалося врятувати. Їх перенесено до нової дерев’яної церкви, у якій 1740 року помістили також Чудотворний образ Розпятого Спасителя, коронованого у 1742 р. львівським митрополитом Атаназієм Шептицьким. Дерев’яна церква згодом згоріла.

Очевидно, в ті часи внаслідок згаданих драматичних подій Зарваниця перестала існувати як містечко, перетворившись на село. Населення Зарваниці відбудувало її 1754 р. з каменю із знищеного турками замку у Полісюках. При допомозі власника села графа Мйончінського у Зарваниці була побудована церква Пресвятої Трійці — четвертий храм від її заснуваня.

Село стало центром ключа, до якого належали Вишнівчик і Полісюки. У 1785 р. Зарваниця нараховувала 107 будинків і приблизно 535 мешканців. Згодом власником села стає родина Охоцьких, виходець із якої Роман Охоцький відомий як історик та археолог. Він перший провів археологічні дослідження Зарваниці і виявив кам’яну домовину з кістяком людини, яка до 1939 р. зберігалася у музеї Дзєдушицьких у Львові. У 1867 р. відбулася коронація Чудотворної ікони Матері Божої, і перенесення її з каплиці до мурованої церкви.

Стараннями кардинала Івана Сімеоді, папа Пій IX надав Зарваницькій Чудотворній іконі відпускного значення. Проте при Мйончінських та Охоцьких село почали поступово опановувати євреї, які перетворили його в торгове містечко, принизивши тим самим його значення як святині. Митрополит граф Андрей Шептицький багато своїх сил і коштів спрямував на те, щоб викупити у євреїв цю святу землю. Незабаром Зарваниця переходить у його володіння. 

Наше

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією